Domů    Napsat mail    Mapa stránek

 1.Stručné celostátní a celosvětové události

 

Hned první den v roce svět děsem ustrnul. Po těžkém zemětřesení u Sumatry se dal oceán do pohybu a Tsunami v jihovýchodní Asii zabilo v jedenácti zemích okolo Indického oceánu 228 000 lidí. Mezi desítkami turistů z celého světa bylo i osm Čechů. Naše země se přidala k vlně solidarity a za 6 měsíců se vybralo 360 mil. Kč. Věřím, že mezi dárci nechyběli ani lidé z naší obce

     V březnu se uskutečnil největší prodej soukromé firmy v historii České republiky. Operátora Oskar koupil britský Vodafone. Už jsme si zvykli, že na jaře přicházejí povodně. Při sledování zatopených bytů žádný obyvatel naší obce nelitoval, že Nový Ples neleží na břehu nějaké ty romantické říčky.

     V dubnu skončila vlekoucí se  vládnoucí krize. Premiér Stanislav Gros podal demisi a novým předsedou vlády prezident jmenoval Jiřího Paroubka. Jeho razantní přístup k řešení problémů v politice byl zřejmě lidem sympatický a brzy se stal nejpopulárnějším politikem. Doufejme, že mu tato popularita vydrží.

     Nejenom lidé nábožensky založení s účastí sledovali události ve Vatikánu. 2. dubna zemřel do dlouhé nemoci papež Jan Pavel II. Ještě nikdy nedoprovázely nějakého člověka na poslední cestě myšlenky a city tolika lidí po celém světě. Byl jednou z největších autorit své doby a svého vlivu využíval k vytvoření lepšího  světa.. Novým papežem byl zvolen německý kardinál Joseph Ratzinger a přijal jméno Benedikt XVI.

     V květnu se zase celý národ skvěle zafandil při sledování mistrovství světa v hokeji ve Vídni. Naši hokejisté přivezli zlato. 60. výročí konce druhé světové války v Evropě se slavilo jen oficiálně v Praze. V naší obci ale žije dost pamětníků této události.

V červnu se  druhou českou SuperStar stal Vlastimil Horvát. Kolik hlasů dostal od nás? Možná že i nějaké hlasy z Nového Plesu přišly také do jiné celonárodní soutěže - O největšího Čecha. Stal se jím Otec vlasti Karel IV.

     Koncem léta život v celé zemi velmi ovlivnila v televizi u nás novinka: reality show. Prima odstartovala reality show VyVolení, Nova přišla s podobným pořadem Big Brother. Společnost se rozdělila na dva vášnivě diskutující tábory. Jedni nové pořady uvítali s nadšení a pravidelně sledovali, druzí tento typ pořadu ostře kritizovali..

V září vyletěla cena benzínu téměř na 35  korun za litr.

V listopadu  se nejenom skalní fotbaloví fanoušci radovali z postupu našeho týmu na Mistrovství světa ve fotbale v Německu.

Konec roku byl ve znamení ptačí chřipky.V minulosti ukázala tato nemoc v Asii co zlého umí napáchat. Naučila se přeskakovat z kuřete na kuře, několikrát se jí podařilo přeskočit z kuřete na člověka a velmi ráda by uměla přeskočit z člověka na člověka. A  stoprocentně účinný lék na tuto nemoc není. Ve sdělovacích prostředcích opět mezi sebou bojovaly dva tábory. V prvním nás strašili novou pandemií, která zkosí na milióny lidí a líčili katastrofické scény jakoby opsané se sci-fi filmů. V tom druhém varovali před panikou, ale pádné důkazy pro zachování klidu dát nedokázali. Všichni ale sledovali na mapě nově hlášená místa výskytu této nemoci.

 

2. Hospodaření

 

V obci najdeme několik menších  i větších podnikatelů.

Nadále v prostorách bývalého pohostinství sídlí firma Rund Svoz odpadů. Dobré jméno si získal také Pneuservis Libora Slezáka. Na podzim a jaře, kdy řidiči potřebují  vyměnit pneumatiky, je  prostor okolo Slezákových doslova zavalen auty.  Spoustu aut najdeme také u domu kde dříve bydleli Tomšovi. Před několika lety tento dům koupil pan Ryšavý a spolu se svými syny zde vybudoval vyhlášený servis, který se převážně zaměřil na opravu dodávek.  Pan Jarkovský jako autoklempíř dává autům „nový kabátek“.  Autobusy nebo stavební stroje najdeme před domem Pařízkových, kteří provozují autobusovou dopravu, pozemní práce a prodej pohon. hmot.  Autodopravu  a prodej propanbutanu provozuje  pan Freyberger . Paní Marková pokračuje v provozování  čalounictví, pan Ulrych  nabízí broušení pil, pan Vojtíšek  má truhlářství, Pan Šrámek st. podniká jako soukromý zemědělec, jeho syn Richard Šrámek ml. se věnuje truhlářství, jeho žena Michaela Šrámková  vedení účetnictví. Do místní prodejny potravin manželů Slezákových každý chodí velmi rád.  Vedle širokého sortimentu zboží, přijatelných cen a řady služeb navíc zde zcela zdarma dostane vlídný úsměv a dobré slovo.

 

3.výstavba, doprava, spoje

V lednu místní hasiči postavili stožár na sušení hadic a sirénu na vyhlašování požáru. Doufejme, že sirénu nebudeme v naší obci nikdy potřebovat.

V červenci pokračovaly práce na Sportovním areálu za Sokolovnou. Buldozer se Stavby silni a železnic z Hradce Králové za 83.tis. vytvořil umělý kopec na konci areálu. Na podzim proběhlo několik brigád dětí a mládeže. Sbíralo se kamení na budoucím fotbalovém hřišti.

 

a.     Čistota a vzhled obce                                                                                                                         

I v tomto roce byla pravidelně  sekaná tráva před domy. Lidé se naučili třídit odpad a využívat kontejnery na tříděný odpad. Někdy nestačily hlavně kontejnery na plasty .Často se stávalo, že naše kontejnery zneužívali lidé z projíždějících aut.

b.     Dopravní spojení

Většinu našich občanů zasáhla uzavírka komunikace II/299 v Josefově. Od července  začala generální oprava této komunikace od stadionu po křižovatku u  Masarykova náměstí. Objížďka vedla přes obec Rasošky a tak cesta do Josefova a Jaroměře byla mnohem delší. Dodavatel nedodržel termín dokončení stavby a objížďka trvala až do  října.Také zastávky autobusu byly z tohoto důvodu přemístěny na náměstí Boženy Němcové. Jedině žáci školy v Josefově z těchto změn měly radost, protože mohli nastupovat do všech autobusů na zastávce  u Dolíku a nemuseli chodit až na náměstí.

Dalším omezení   průjezdu Josefova  a  přemístění zastávek autobusu bylo z důvodu natáčení filmu na přelomu září a října. V Josefově natáčela společnost Etic Films film OMEN. Už se těšíme, až ho budeme moci shlédnout v kinech.

 

Obec nebyla spokojena s působením firmy. Vilinet pana Libora Valdy, která poskytovala bezdrátový internet. S novou nabídkou poskytnutí bezdrátového internetu přišel Arnošt Galle z Jaroměře

 

4.     Veřejný život v obci

 

a)    Hasiči

 

Jak už bylo zmíněno, hasiči dokončili výstavbu stožáru sušáku hadic včetně montáže poplachové sirény.

 Hasiči uspořádali „Tajný výlet“ do malebného údolí spojeného se životem naší přední české spisovatelky Boženy Němcové - do Ratibořic. Prohlídka zámku a dalších budov  byla zpestřena vystoupením postav z románu Babička.  Po procházce Ratibořicemi odjeli naši hasiči do nedalekých Hořiček, kde při hudbě a tanci strávili příjemný večer.

Při oslavě Dne dětí opět uspořádali malou ukázku hasičské techniky . Opět se účastnili soutěže o putovní pohár okrsku v Jasenné, kde se naše družstvo umístilo na pěkném 2. místě. V současné době SDH v Novém Plese má 57 členů, z toho 4 ženy.

 

b)     TJ Sokol

Naše tělovýchovná jednota uspořádala již tradiční tři velké akce - dětský den,  čarodějnice  a letní pobyt dětí.

 Probíhala další jednání s bývalým členem Lukášem J. o poskytnutí   odškodného za úraz, který si přivodil v červnu minulého roku.

Stav členské základny: 29 žáků, 21 žákyň, 5 dorostenců, 8 dorostenek,    33 mužů, 25 žen, celkem 121, odhlášeno 11 členů, přihlášeno 7.

 V letošním roce byla ukončena činnost kroužku kulturistiky. 

V soutěžích vesnických TJ z 32 jednost se naše jednota  umístila na 16 místě se ziskem 436 bodů.

V soutěži družstev ve stolním tenisu se družstvo žákyň umístilo na druhém místě na okrese, družstvo žáků obsadilo druhé místo. V soutěži jednotlivců žákyň vybojovala Marusyaková Ulyana první místo, v soutěži mladších žáků také získal 1. místo Forst Petr.

Již tradicí se stala soutěž o nejlepšího sportovce mládeže naší obce. První místo tentokrát vybojovala Marusyakova Ulyana díky svým pěkným umístěním ve stolním tenise.

 Oddíl nohejbalu – muži díky svým pěkným  výsledkům v loňském roce postoupili do 1.  třídy A skupiny. Ale zde se jim už nedařilo. Hráči Velc Václav, Šrámek Richard, Holub Pavel a David, Koutný Lukáš, Jarkovský Miroslav, Ryšavý Martin pod vedením  trenéra Libora Slezáka obsadili poslední 7 místo. Na jaře se uskutečnil tradiční jarní turnaj dvojic mužů, turnaj dorostenců a turnaj žáků.

 Podařila se v tomto roce oprava antukového hřiště, ale všichni sportovci se nedočkavě těší na nový sportovní areál.

Od září začali cvičit žákyně pod vedením paní Markové, mladší a starší žáci

navštěvovali kroužek stolního tenisu a nohejbalu.

 

c)     Kultura – Loutkové divadlo

Od ledna letošního roku pokračovala zimní sezóna loutkového divadla.  Sehráli dvě loutková představení. Po letní přestávce se od listopadu připravovali na zahájení nové sezóny tradiční Mikulášskou nadílkou spojenou s prvním představením. Pohádka Honzova komedie s čerty se dětem moc líbila.Členové loutkového divadla jsou: Vlastimil Vinický ze Smržova - režisér, Petr Silvar, Zdeněk  Jansa, Ing. Miroslav Zich, Radka Forstová, Renata  Linková, Olga Koutná, Alena Pařízková, Vlasta Němečková, Tereza Fejtová, Jaroslava Šimková

 

d)    Místní knihovna

O naší knihovnu a její čtenáře se opět obětavě starala paní Fojtíková. Registrovaných čtenářů bylo 30, z toho 11 dětí. Celkem si vypůjčili 669 titulů z toho: 28 titulů naučné literatury pro dospělé, 449 krásné literatury pro dospělé, 6 titulů naučné lit. pro děti, 93 krásné literatury pro děti a  bylo 93 vypůjček periodik. Knihovna opět odebírala časopis Květy a čtenáři si také mohli vypůjčit Jaroměřský zpravodaj.

 

5. Sociální a zdravotní záležitosti

V lednu bylo v naší obci 14 nezaměstnaných z 127 ekonomicky aktivních obyvatel obce, to je 11,00%,  celorepubliková  míra nezaměstnanosti byla 9,82%.  V prosinci se tento stav  v naší obci nezměnil, v celé ČR míra nezaměstnanosti klesla na  8,88%.

6. Pohyb obyvatelstva

 

I letos se někteří občané z naší obce odstěhovali a jiní naopak přistěhovali.

 

Z obce odešli:

 

Velc Vladimír                 z čp. 109     se odstěhoval do Kostelce n.Orlicí

Rund Ladislav                z čp. 4         odhlášen, nová adresa je Jaroměř

 

Pokorná Lucie                z čp. 109     odstěhovala do Jaroměře

Balciráková Martina        z čp. 49       po rozvodu s Petrem Balcirákem

Medková Juliana  z čp. 25       odstěhovala do domova důch.v  Náchodě              

Někteří se naopak přistěhovali:

 

Hynek Vladimír se ženou Pavlou a synem Filipem Rychterou se přistěhovali do čp. 94  ( předtím zde bydleli Petrasčukovi)

Šimková Jaroslava s dětmi Klárou, Petrem a Veronikou přistěhovali do čp. 112

Peňázová Blanka se přistěhovala ze Starkova do čp. 113

Proběhly i změny uvnitř obce

Rodina Polákových se přestěhovala z čísla 109 do čísla 120

 

Manželé Hojných se přestěhovali z čísla 112 do čísla 7

Uzavřeli se nové sňatky

Oženil se:    Rott David z čp. 117 a odstěhoval  do Stěžer

              Ryšavý Martin z čp. 32

 

Radovali jsme se z narození nových občánků:

 

28.1. se narodila   Kuchšová Dominika

 

6.7. se narodil Holeček David ( čp. 99)

 

Rozloučili jsme se se zemřelými sousedy.

 

Řezníček František              z čp. 55

Šikula František                   z čp. 51

Ulrychová Josefa                z čp. 39

Bukovanská Zdena              z čp. 52 

Řada našich občanů oslavila letos kulaté životní jubileum:

 

70. narozeniny oslavili:

 

Gerža Pavel                    čp. 23

 

Němečková Vlasta                   čp. 21

 

Netík Zdeněk                           čp. 86

 

Šuhajdová Růžena                   čp. 71

 

Veselý Adolf                           čp. 65

 

Fojtíková Hana                        čp. 111

 

75. narozeny oslavili:

 

Šuhajda Vladimir  čp. 71

 

Hojný Ladislav               čp. 7

 

80. narozeniny oslavily:

 

Bartošová Jarmila čp. 34

 

Polanecká Jiřina              čp. 22

 

90. narozeniny oslavila  paní Kuchšová Růžena z čp. 100

 

Neuvěřitelné  95. narozeniny oslavila paní Zichová Miloslava z čp. 2 v plné životní svěžesti a vitalitě, naše nejstarší občanka.

 

Jubilantům, hlavně naším nejstarším občankám přišli gratulovat zástupci naší obce.  

 

7. Různé

MIKROREGIKON SMIŘICKO

 

Naše obec se stala součástí mikroregionu Smiřicko:

 

Předmětem činnosti svazku obcí je realizace strategického plánu trvale udržitelného rozvoje mikroregionu.

 • spolupráce v oblasti ekonomického rozvoje
 • rozvoje venkova
 • kvality života
 • ochrany životního prostředí, včetně orientace na alternativní energetické zdroje v objektech majetku obcí
 • efektivní spolupráce obcí, státní i soukromé sféry, zájmových sdružení a občanů
 • spolupráce při územním plánování
 • rozvoj cestovního ruchu
 • propagace mikroregionu a vytváření příznivých vnitřních a vnějších vztahů schválených orgány svazku obcí
 • řešení společných zájmů v oblasti dopravy, komunikací a spojů, inženýrských sítí, společné úkoly v řešení a zajištění dopravní obslužnosti území mikroregionu
 • řešení společných problémů bezpečnosti občanů majetku
 • úkoly v oblasti školství, sociální péče, zdravotnictví, kultury, požární ochrany
  a péče o zvířata
 • úkoly v oblasti správy majetku obcí včetně společného majetku, zejména místních komunikací, lesů, domovního a bytového fondu, sportovních, kulturních zařízení
  a dalších zařízení spravovaných obcemi
 • zabezpečování čistoty obcí, správy veřejné zeleně a veřejného osvětlení, shromažďování a odvoz komunálních odpadů a jejich nezávadného zpracování, využití a zneškodňování
 • realizace investic ve výše uvedených oblastech
 • další činnosti dle § 50 odst. 1 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích)

 Zakládající členové

obec Holohlavy, obec Nový Ples,obec Rasošky, obec Skalice, město Smiřice obec Vlkov,, Byla vydaná  propagační mini brožurka mikroregionu a založené internetové stránky www.smiričko.cz        

8. Závěr.

Pro mne osobně  přinesl tento rok hodně změn. Přestěhovala jsem se do své rodné obce a znovu začala hledat své kořeny, poznala, co se zde  změnilo k lepšímu, co k horšímu, co zůstalo stejné.

Pro celou naší zem i tuto obec rokem  změn bude až ten příští rok. Budou volby do poslanecké sněmovny a obecného zastupitelstva. Přejme si všichni, aby to byly změny jen a jen k lepšímu.


Obecní úřad | Úřední deska | Dokumenty, vyhlášky | Historie obce | Aktuality | Kontakty
| město Jaroměř | Královehradecký kraj | město Náchod | Předpověď počasí | počasí výhled podrobně | měření rychlosti internetu | Baskeťáci Josefov |