Domů    Napsat mail    Mapa stránek

 

Celostátní události
Začátek roku byl ve znamení poplatků za návštěvu lékaře, pohotovosti, pobytu v nemocnici a za recept. První krok zdravotnických reforem ministra Julínka na začátku roku sehrál v politice jednu z klíčových rolí. ČSSD před krajskými volbami využila „poplatkové“ nevole u části veřejnosti a slíbila, dostane-li se k moci, poplatky za nemocné zaplatí z krajských rozpočtů a zasadí se o jejich zrušení. Volby vyhrála. Poplatky se projednávaly i u Ústavního soudu, ten je však protiústavními neshledal. Ve Sněmovně se opakovaně vedly bitvy, zda je zrušit úplně, či jen odpustit dětem a seniorům. Poslední bitvu před vánocemi opozice vyhrála a poplatky zrušila úplně, předpokládá se ale, že v novém roce Senát návrh vrátí a bitva bude pokračovat.
I když už před pěti lety poslanci slibovali, že příště bude přímá volba prezidenta, opět jsme byli svědky, jak se jedná o nás bez nás a s postem prezidenta republiky se kupčí za politické výhody. I když českoamerický ekonom Jan Švejcar měl větší podporu veřejnosti získal pouze 111 hlasů a stávající prezident Václav Klaus 141 hlasy byl nakonec 15. února zvolen podruhé. Rok před našim předsednictvím  EU v čele státu stojí euroskeptik a popírač globálních změn klimatu.
 Začátkem března pustošil republiku i střední Evropu orkán Emma. V Čechách po sobě zanechal dva mrtvé, několik zraněných a milion lidí bez proudu.Naše vesnice opět byla nějakých větších škod uchráněna.
Sněhová bouře na konci března, předčasně vyměněné letní pneumatiky a přecpaná dálnice na začátku velikonočních prázdnin zapříčinily několik hromadných nehod na dálnici D1, které  pohltily 231 aut včetně 98 nákladních a dvou autobusů. Nikdo při srážkách nezemřel, na místě však byly tři desítky lidí zraněných, z toho tři těžce. Škodu policie vyčíslila na 27,8 milionu korun.
19. dubna sedm klíčů odemklo komoru, v níž je ukrytý nejcennější český poklad nevyčíslitelné hodnoty, aby ho mohla veřejnost po pěti letech znovu spatřit. Korunovační klenoty, z velké části zhotovené Karlem IV. byly po jedenáct dnů k vidění ve Vladislavském sále na Pražském hradě.
           V srpnu se zraky nejen sportovních fanoušků obrátily na olympijské hry v Číně. Politici řešili rébus bojkotování her pro nedodržování lidských práv a právo sportovců zúročit svoje několikaleté úsilí ziskem olympijské medaile. Nakonec se všichni tvářili, že v Číně se lidská práva dodržují a Čína předváděla, že je zemí vyspělou a otevřenou světu.
Zatímco 8. srpna více než půl světa sledovalo zahájení olympiády u  Studánky při železničním neštěstí umírali lidé. Rychlík narazil do opravovaného mostu, který se zřítil na trať.
Od prvního září přestaly platit padesátihaléře,  poslední haléřové mince. V den státního svátku 28. října se po 23 letech konala v Praze vojenská přehlídka. 4. listopadu nadšená Amerika přivítala svého nového prezidenta, prvního Afroameričana Baracka Obamu.
 V prosinci ekonomická krize dorazila i do Česka. Jako první to začali pociťovat zaměstnanci automobilového průmyslu. Některé podniky omezily výrobu, jiné začaly propouštět.
 
Počasí
Leden svým počasím nepřipomínal zimní měsíc. Teplota se pohybovala okolo +10 C. Dojem zimy dával silnější vítr a občasné přeháňky. Únor se sice trochu ochladil a přinesl i občasné teploty pod bod mrazu, ale ne trvalé. Sněhové přeháňky hned vystřídal déšť. I na horách bylo sněhu málo a lyžovat se mohlo pouze ve vyšších polohách. Březen přinesl oteplení a sluníčko a dovolil začít práce na zahrádkách. U nás byl docela bez srážek, i když v okolí pršelo dost. Na konci března si zima vzpomněla, že ji zbylo hodně sněhu, kterého se musí zbavit. Sníh ale hned roztál. Po teplém březnu na velikonoce byla nakonec zima a poletoval sníh. V dubnu jsme zažili první letošní pořádnou bouřku. V květnu se střídalo období teplé a suché s ochlazením a srážkami. Prázdniny začaly jako obvykle ochlazením a deštěm. Během letních měsíců se střídaly týdny teplé a suché se dny trvalých dešťů. V září jsme si užívali klasické babí léto a teplý a suchý podzim. Zima tentokrát přišla brzy. Už den před sv. Martinem napadl první sníh. Ale do vánoc samozřejmě nevydržel. Začátek vánoc byl na blátě, ale během svátků začalo alespoň pořádně mrznout a závěr roku byl pořádně zmrzlý, až deset stupňů pod nulou. Děti si alespoň užily bruslení. Na horách ale bylo sněhu dost. Byl to příslib pro tuto zimu, že si sněhu a zimy užijeme více než v tomto roce.
 
Události v obci
Vážnější dopravní nehoda se v obci a nejbližším okolí nestala, jen několik drobných s pomačkanými plechy, ale bez zranění. Také hasiči do obce nemuseli vyjíždět, jen  koncem července hasili požár strniště na poli od Josefova směrem k Novému Plesu a Rasoškám. Požár nebyl rozsáhlý. Způsobil škodu přibližně za 1 500Kč. Traktorista se nadýchal kouře.Zato zloději našli cestu k nám. V noci z 18 na 19. ledna vykradli opravnu automobilů Ryšavých. Odcizili náhradní díly a nářadí. To vše si odvezli v automobilu, který také ukradli. Nebyla to jediná loupež tohoto typu v okolí. Do konce roku se nepodařilo pachatele chytit. Úraz se smrtelným následkem se stal 4. dubna na překladišti skládky firmy Rund. Překladiště je na místě bývalé kompostárny na cestě mezi Novým Plesem a Rasoškami. Úraz se stal 41 letému řidiči při skládání odpadu z kontejnerového auta. Nalezl ho další řidič mezi kontejnerem a zavíracím víkem. Přivolaný lékař mohl jen konstatovat smrt. Jeho zranění byla neslučitelná se životem. Doufejme, že to byla poslední tragická nehoda na tomto místě.      Patnáctého dubna se nedaleko nákupního centra v Praze – Štěrboholích zastřelil neznámý muž pětadvacetiletou dívku. Spekulovalo se, že jde o bývalé partnery. Po muži, který z místa činu ujel, začala policie intenzivně pátrat. Nikdo ještě netušil, že dohra této tragédie bude nedaleko naší obce. Večer objevili vojáci ve vojenském prostoru v lese auto, ale ještě nevěděli, že se jedná o hledaného vraha. Ve chvíli, kdy chtěli přivolaní policisté muže zadržet,  muž se pokusil spáchat sebevraždu a prostřelil si hlavu. V kritickém stavu ho vrtulník dopravil do Fakultní nemocnice v Hradci Králové, kde zranění podlehl. Většina nejen našich občanu, ale i lidí z  okolních obcí Libřic a Lejšovky se o těchto událostech v  lese dozvěděla až ze zpráv z televize a novin. Ani ti, kteří bydlí na kraji obce směrem k Libřicům o rojení policistů a záchranářů nic netušili.
 6. září se na jednom místě sešlo tolik našich občanů jak už dlouho nikdo nepamatuje. Tolik se nás nesejde ani na čarodějnice nebo dětský den. A co přilákalo tolik našich sousedů? Byla to možnost dostat se  někam, kam zatím nikdy nemohli, podívat se na místo, kterému už řadu let byli nedobrovolnými sousedy. Všichni jsme se sešli před branami vojenského objektu. Nemohli jsme si sice prohlédnout celý areál, ale nahlédli jsme pouze do jedné haly. Ale přesto to stálo za to, Mohli jsme si prohlédnout takové neoficiální muzeum raket země-země, země- vzduch, vzduch- vzduch od těch prvních až k těm modernějším, které jsou sice už vyřazeny z výzbroje naší armády, ale ledaskde ve světě jsou součást aktivní výzbroje. Velitel  nám poskytl velice odborný a přitom zajímavý výklad o jednotlivých raketách a všichni i ti bez odborných znalostí pozorně poslouchali. Možná se naší vnuci dočkají, že celý areál se promění v muzeum a o zbraních hromadného či jakékoliv ničení se budou dozvídat jenom v takém muzeu.
V září zemřel jeden z nejstarších občanů pan Richard Šrámek ve věku  91  let. Byl to možná už jeden z posledních pohřbu,  kdy se celá vesnice sešla před domem smutku, aby pak spolu s  rodinou a příbuznými doprovodila zesnulého na místní hřbitov.
Volby
Letos proběhly 17. a 18. listopadu  volby do kraje. V některých volebních obvodech se zároveň volil senátor do Senátu, na Náchodskou se nevolil. I když se na začátku zdálo, že regionální politika i když na krajské úrovni nic nezmění, opak byl pravdou. Tyto volby nejen v Královehradeckém kraji, ale i v celé republice byly ve znamení výrazného vítězství ČSSD a propadu ODS.V obci zahrnující jeden volební okrsek bylo zapsáno v seznamu 246 voličů. Voleb se účastnilo 108 lidí, volební účast byla poměrně vysoká 43,9 %.
 

Strana
Platné
hlasy
 
číslo
název
celkem
v %
1
Komunistická str.Čech a Moravy
15
13.88
 
3
SNK Evropští demokraté
5
4.62
 
7
Volba pro kraj
1
0.92
 
13
NEZÁVISLÍ
11
10.18
 
18
Strana zelených
2
1.85
 
32
Strana zdravého rozumu
1
0.92
 
33
Sdruž.pro rep.-Republ.str.Čsl.
1
0.92
 

 

37
SDŽ-Strana důstojného života
2
1.85
42
Volte Pr.Blok-www.cibulka.net
0
0.00
47
Občanská demokratická strana
28
25.92
48
Česká str.sociálně demokrat.
30
27.77
50
Koalice pro Královéhradec.kraj
10
9.25
53
Děln.str.-zrušení popl.ve zdr.
2
1.85

        
U nás o pouhé dva hlasy zvítězili sociální demokraté s 30 hlasy před ODS s 28 hlasy. Na třetím místě byli komunisté s 15 hlasy, koalice pro Královehradeck kraj v které byli zastoupeni i křesťanští demokraté měla 10 hlasu a Zelení z vládní koalice jeden hlas. Voličům u nás byli také sympatičtí nezávislí s 11 hlasy a Evropští demokraté s 5 hlasy.
 
Obecní úřad
Činnost zastupitelů- zasedání
 
V únoru zastupitelé odsouhlasili na výstavbu kanalizace zajištění úvěru Dobrovolného svazku obcí Jaroměřsko ve výši 100mil Kč. blankosměnkou. Obec se bude podílet výši svého podílu na výstavbě kanalizace ve své obci ve výši 6 mil. Kč. Částkou 255 770 Kč. se obec podílela na zaplacení firmy Dabona a Star, která připravila podklady na získání dotace na kanalizaci. V tomto měsíci také odsouhlasilo zastupitelstvo obce nákup nového počítačového programu MUNIS od od firmy Triada v hodnotě 37 000.-Kč .
V červnu odsouhlasilo zastupitelstvo pronajmout tenisové kurty TJ Sokol Nový Ples. Prozatím na jeden rok . Po roce na základě případných připomínek se upraví smlouva a odsouhlasí pronájem výhledové na deset let. Jako hlavní podmínku si zastupitelstvo stanovilo, že TJ nesmí pronajmout kurty někomu třetímu a kurty a celý areál musí na prvním místě sloužit naším občanům.
V záři se sešli zastupitelé hned dvakrát, 4. září a 11. září.
 Na  prvním zářijovém zasedání se členové zastupitelstva i ostatní přítomní občané dozvěděli, že žádost o dotace na provedení kanalizace v rámci akce za čisté Labe byla zamítnuta. Na druhém zasedání se projednalo spolupracovat s Ing. Schrotterem a získat dozace z PRV.
Na tomto zasedání zastupitelé souhlasili s odkoupením pozemků nabídnutých ke koupi Pozemkovým fondem. Jedná se o pozemky za bývalým zemědělským střediskem směrem ke kompostárně, dnes třídičce odpadu. Mohla by se zde vybudovat cyklostezka, která naváže na cestu k Josefovu, která končí u bývalého střediska JZD.  
Na druhém zářijovém zasedání se projednávalo, že pozemky nemůže odkoupit obec, ale pouze restituent nebo soukromý zemědělec. O koupi pozemků požádá tedy pan Šrámek jako soukromý zemědělec a  obec je od něho odkoupí k vybudování požadované cyklostezky. Odsouhlasil se také návrh prodloužit vodovodní řady od Vaňkových do sportovního areálu. Zastupitelé také projednali návrh na rekonstrukci střechy a rozšíření budovy obecného úřadu. Jednalo se také o rekonstrukci střechy autobusové zastávky.
V prosince zastupitelé schválili změny rozpočtu v roce 2008 a chválili rozpočet pro rok 2009 a vzali na vědomí rozpočet Mikroregionu Smiřicko. Schválili přípěvek panu Liboru Slezákovi na vybudování vjezdu k domu čp. 109 . Projednával se návrh celonočního svícení z důvodu zvýšené kriminality v okolí i incidentu přímo v obci. Přes pravděpodobně zvýšené náklady bylo celonoční svícení schváleno do příštího zasedání v příštím roce. 
 
Hospodaření obce
Dotace do rozpočtu obce za rok 2008 činily celkem Kč 27 300. Dotace poskytl Krajský úřad Královehradeckého kraje. 7 300,- činily globální dotace a 20 000 poskytl na volby.
Příjmy a výdaje za rok 2008

 
Schválený rozpočet
Upravený rozpočet
Plnění k 31.12.2008
% plnění k upravenému rozpočtu
daňové příjmy
2   061 000,-
2 473 500,-
2 483 238,32
100 %
nedaňové příjmy
52 000,-
114 500,-
114 708,97
100 %
kapitálové příjmy
 
0     
0
 
přijaté dotace
7 300,-
27 300,-
27 300,-
100 %
PŘÍJMY CELKEM
2 120 300,-
2 615 300,-
2 625 247,29
100 %
 
 
 
 
 
běžné výdaje
1 453 000,-
1 272 275,-
1 264 848,61
100 %
kapitálové výdaje
1 187 000,-
1 371 625,-
1 370 874,05
100 %
VÝDAJE CELKEM
2 640 000,-
2 643 900,-
2 635 742,66
100 %

 
Některé příjmy:
 • poplatek ze psů Kč 100,-/1 pes/rok a 120,- /1pes/rok za každého dalšího celkem Kč 7 175,-
 • příspěvek EKOKOMU za tříděný odpad v obci Kč 17 935,50 
 • příjmy z pronájmu nebytových prostor Kč 13 800,- 
 • přijaté pojistné náhrady 35 200,-
 • pohřebnictví 56 554,-
Základní výdaje:
 • Výdaje na dopravní územní obslužnost 35 972,50
 • Odvádění a čištění odpadních vod 51 458,40
 • Příspěvek na předškolní zařízení 24 755,-
 • Příspěvek na základní školy 298 010,-
 • Provoz knihovny 14 174,-
 • Výstavba sportovního areálu 1 053 559,-
 • Údržba hřbitova 16 365,-
 • Sběr a odvoz nebezpečného odpadu 6 325,-
 • Sběr a svoz tříděného odpadu 29 334,-
 • Péče o vzhled obcí a veřejnou zeleň 38 803,-
 • Činnost dobrovolných hasičů 28 433,-
 • DSO Jaroměřsko 264 725,-
 • Místní správa 292 965,-
 • Doplatek návratné finanční výpomoci 161 500,-
Obec Nový Ples nevede žádnou vedlejší hospodářskou činnost, veškeré peněžní operace byly účtovány v rámci rozpočtu.
Stav účtů obce k 31.12.2008 – b.ú.                                       259 810,83 Kč
 
V roce 2008 nebyla realizována žádná akce, podléhající zákonu o zadávání veřejných zakázek.
Rozpočet obce zastupitelstvo schválilo na veřejném zasedání dne 27.12. 2007 v částce na straně příjmů 2 120 300,-Kč a výdajů 2 640 000,-Kč. K financování výdajů bylo použito zapojení přebytku hospodaření z předchozích let ve výši 681 200,- Kč.
Během roku zastupitelstvo obce schválilo postupně tři rozpočtová opatření (12.6., 4.9. a 12.12), která měnila výši rozpočtu na straně příjmů i výdajů, tam kde se nezměnila výše příjmů a výdajů, byly prostředky přesunuty z paragrafů.
V roce 2008 obec neposkytla na základě schváleného rozpočtu neinvestiční příspěvky žádné organizaci. 
 Majetek obce – inventarizace¨
Inventarizace majetku byla provedena ke dni 31. 12. 2008 na základě příkazu starosty.
V roce 2008 obec z rozpočtových prostředků rozšířila majetek o:
 • Výstavba sportovního areálu 1 063 559,90
 • příprava na výstavbu kanalizace 51 458,-
 
 
Stav majetku, pohledávek a závazků obce k 31. 12. 2008 – rekapitulace v Kč

Drobný dlouhodobý nehmotný majetek
67 396,70
Ostatní dlouhodobý nehmotný majetek
142 400,00
Pozemky
1 517 439,00
Stavby a budovy
13 487 761,94
Samostatné movité věci
64 666,00
Drobný dlouhodobý hmotný majetek
228 003,00
Nedokončený dlouhodobý hmotný majetek
3 702 151,38
Finanční majetek – podílové listy
1 436 572,43
Pohledávky
67 595,35
Závazky obce
480 388,90

 
Výstavba
Výstavba Sportovního areálu
Po dokončení kurtů se začalo budovat zázemí. Záměr vybodovat malou boudu pro nářadí na údržbu kurtů se časem trochu pozměnil. Budovaná bouda poskytne celkové zázemí pro pořádání soutěží a různých akcí. Na začátku roku se postavila základní konstrukce, ve stodole u Šrámkových brigádníci natírali  palubovky. Na jaře se provedla částečná kolaudace tenisových kurtů, kurty se oplotily, připojilo se osvětlení. V září přednesl na zasedání člen zastupitelstva pan Ing. Novák návrh na osázení kopce vhodnými dřevinami ze západní a jižní strany. Tyto dřeviny by měly zabránit nebezpečným zraněním při pádu z těchto prudkých stran kopce. V říjnu se část dřevin vysázela. První brigádu překazilo deštivé počasí, o týden později se sešlo jen několik zastupitelů na osázení. Přesto to nevzdali a zakoupené dřeviny nasázeli. V sázení se bude pokračovat na jaře příštího roku. V říjnu se začalo s dokončením oplocení ze strany od lesa, budováním přístupové cesty od Vaňkových a vyasfaltováním hřiště za cvičnou zdí . Tuto plochu hned začaly děti používat hlavně pro jízdu na kolečkových bruslích.
Oprava křížku
Na jaře v dubnu  začala oprava křížku. Provedla ho firma             z Černilova. Plůtek se odstranil a dal se opravit.Po opískování se dá nově pozinkovat a natřít. Pískovcové základy plůtku se ukázaly velmi zničené a musely se dát nové ze žuly. Plocha mezi plůtkem a křížkem se osadí žulovými deskami. Do příchodu zimy byl křížek opravený, chybí pouze plůtek, který se dá až na jaře příštího roku. Mnozí občané ale s konečným vzhledem opraveného křížku nejsou spokojeni. Křížek dostal tmavou okrovou barvu.
         Domy a byty
V tomto roce se opravil dům čp. 29- bývalá hospoda „Na sále“ . Nabízí k pronájmu                 byty.  Přibývají opravy domů,  hlavně výměna oken a rekonstrukce střech. Zastupitelstvo projednávalo nedodržení lhůty k začátku stavby domu na parcele zakoupené paní Pozůstalovou. Předložila vypracovaný projekt a potvrzené všechny potřebné dokumenty a přislíbila zahájit stavbu ještě v tomto roce. Na závěr roku však nezačala ani s přípravou na stavbu. Pozemek je zastaven auty z opravny Ryšavých. Na upozornění sousedů na nebezpečí úniku nafty z těchto automobilů projednávalo tuto situaci i zastupitelstvo. Uložilo domluvit se mezi majitelm opravny a majitelkou pozemku.
         Komunikace, vodovod, plynou.
O prázdninách se výrazně zvýšil provoz v obci. Zapříčinila to uzavírka silnice od Libřic přes Královou Lhotu do Velkého Meziříčí. Objížďka vedla přes Nový Ples a Jasennou.
Vzhled obce
Jako každý rok i letos se v červnu uskutečnil sběr nebezpečného odpadu, který zajišťuje firma Rund. Občané ve stanovenou hodinu mohli přinést k obchodu jakýkoliv nebezpečný odpad ( zbytky barev, ředidel, prázdné obaly od spreje, prázdné monočlánky, lednice, televizory a další). Firma Rund jakožto firma zajišťující svoz odpadu v širokém regionu zajistí správné ekologické další zlikvidování tohoto odpadu. Je proto neomluvitelné, pokud někdo takovýto nebezpečný odpad dává do běžného komunálního odpadu nebo pohodí někde v příkopě nebo na divoké skládce.
Během celého roku obec zajišťovala sekání trávníků na návsi a sportovním areálu. Konečnou úpravu obce budeme moci realizovat až po vybudování kanalizace. Přesto je naše obec hodnocena velmi kladně. Bohužel není tak pěkný dojem na cestě od Nového Plesu k Josefovu a Rasoškám. Příkopy a kraje okolních polí hyzdí papíry, igelity a další odpad, který padá z projíždějících aut do třídičky odpadu. Firma Rund sice se snaží tento odpad sbírat, ale hned vzápětí se objeví nový.
         Dopravní spojení obce
Od září začátkem školního roku se změnil spoj v 12,45 od Josefova. Přestala se obec Rasošky podílet dotací na provoz linky jako školní linky. Proto linka končí u nás a jako nový spoj se vrací zpět do Josefova. Protože podle předpisu linkový autobus nemůže nikde couvat při otáčení změnila se zastávka. Autobus zahne do ulice vedoucí k bývalému zemědělskému středisku a později drůbežárně, u skladováku se otočí a zastávka je zřízena na konci uličky u Šuhajdových. Některé děti to mají sice domů skoro přes celou vesnici, ale protože hrozilo i zrušení spoje nikdo si nestěžuje.
Všechny, kdo od letošního roku přijíždí k nám vítá vedle značky s názvem obce i tabule se znakem obce.
Veřejný život v obci
Hasiči
Na výroční schůzi zazněla s úst předsedy pana Milana Slezáka kritická slova na adresu činnosti v minulém roce. A to v tomto roce čekalo naše hasiče pořádání okrskové soutěže. Kritika padla zřejmě na úrodnou půdu a přinesla ovoce úspěchu. Naši hasiči nejen připravili okrskovou soutěž na jedničku, ale nově utvořené družstvo v domácím prostředí zvítězilo. Soutěž se konala v novém sportovním areálu. Prostředí se všem účastním líbilo a soutěž dostala i zatím neoficiální název „Novopleský kopeček“ Okrskovou soutěž budou naši hasiči zřejmě pořádat i příští rok při příležitosti oslav 80 let od založení hasičského sboru v naší obci.
SOKOL
         Na výroční schůzi se volil nový výbor. Do čela Sokola členové zvolili p. Richarda Šrámka. Lidé si už zvykli, že bez Sokola by hodně akcí vůbec nebylo. Sokol se ale potýká s jedním problémem: pracují stále stejní lidé a ostatní členové se tak trochu vezou. Bez Sokola by nebyly Čarodějnice, Dětský den ani Mikulášská. Tradicí je v Sokole nohejbal. Mužstvo mužů se rozpadlo a proto se do nového družstva přizvali dorostenci. Potíže byly v organizaci odjezdů na zápasy. Žáci mají také o tento sport velký zájem.Tradiční turnaj v květnu se mohl uskutečnit již na nových kurtech. Také stolní tenis se stal už základem nabídky sportů v Sokole. Žáci i dorostenci úspěšně bodují v okresních soutěžích. Po dokončení kurtů se hitem stal tenis. Během léta si už našel několik věrných vyznavačů. Pro získání zájmu o tento sport se v srpnu pořádalo Sportovní odpoledne. Bohužel všechny přípravy překazil déšť. Zájemců proto přišlo velmi málo. Členové Sokola se aktivně podíleli na budování sportovního areálu, v tomto roce klubovny. Přestože zázemí nebylo ještě dokončené, už si zájemci pronajímali areál na pořádání svých akci a byli velmi spokojeni.
 
LOUTKOVÉ DIVADLO
         Loutkový kroužek se v zimě opět pravidelně scházel a sehrál do jara dvě pohádky. Trochu se změnilo složení, ale všichni se hlavně museli vyrovnat s odchodem režiséra p. Vinického. Novou sezonu zahájili opět v prosince pohádkou při Mikulášské nadílce.
 
Kulturní dění
Začátek nového roku a podle církevního kalendáře konec vánoc je už dnes spojený s Tříkrálovou sbírkou pořádanou Českou charitou nejen v celé republice ale také v naší vesnici. Tříkrálová sbírka vznikla na základě staré lidové tradice, která má svůj původ ve středověku, kdy se ve městech a na vsích hrály hry o třech králích. Představení vyprávěla o mudrcích z dalekého východu, kteří se přišli poklonit Ježíškovi v jesličkách v Betlémě a předali mu své dary:  kadidlo, myrhu a zlato. Chudé děti pak chodily 6. ledna oblečené za Tři krále po domech s betlémskou hvězdou a kadidlem, zpívaly lidem koledu „My tři králové“ a posvěcenou křídou psaly na dveře domů K + M + B s příslušným letopočtem. Vždy za to dostaly něco dobrého a občas i pár grejcarů na přilepšenou. Tato tradice s nástupem socialistického režimu po r. 1948 postupně vymizela a byla znovu oživena až po r. 1989. Česká charita dala tříkrálovému koledovaní nový rozměr a smysl. Od roku 2001 v naší republice každoročně organizuje Tříkrálovou sbírku, kterou oslovuje všechny lidi dobré vůle, zda by přispěli na pomoc rodinám a lidem v nouzi u nás i v zahraničí. Do této sbírky se zapojují diecézní, oblastní a farní Charity v celé ČR.  Hned od začátku se do této sbírky zapojila u nás rodina Pilařova a později jim vypomáhá rodina Silvarova. Před čtyřmi roky další skupina děvčat (Veronika Šimková, Anička Forstová a Eliška Forstová ) vypomáhají koledovat v Jaroměři.  
V letošním roce se vybralo v celé republice 58 775 881,00Kč, v Hradecké diecézi 7 938 591,50 Kč a v naší vesnici 10 262,00 Kč. V porovnání s výtěžkem sbírky v okolních obcích a velikostí naší obce se opět ukázalo, že lidé u nás mají otevřená srdce pro druhé.
Poslední den v dubnu byl opět ve znamení čarodějnic. Průvod se sešel před hřbitovem a vydal se na Sokolovnu. Sešlo se hodně lidí a počasí se drželo i když bylo docela zima. Slaměnou čarodějnici jsme upálili na vatře, malé čarodějnice soutěžily ve třech kategoriích o nejhezčí čarodějnici, k občerstvení bylo opékané sele a k příjemné atmosféře přispívala i skupina Sekvence. Jednom nám letos chybělo taneční vystoupení místních děvčat. Tak třeba příští rok.
Druhou akcí, na které se schází celá vesnice byl opět Dětský den. Děti mohly soutěžit v různých disciplínách (např. chůze na chůdách, běh se zavázanýma botami, hod na cíl, střelba ze vzduchovky, jízda na koloběžce,..) vyhrát ceny v tombole, prohlédnout si hasičské auto, skočit do záchranné plachty, zařádit si v hasičské pěně, vidět taneční vystoupení děvčat z DM v Josefov. Mezi tančícími dívkami jsme poznali i některá děvčata od nás. Největší atrakcí pro chlapce ale byla možnost  vyzkoušet si hasičskou soutěž. Velké helmy jim padaly z hlavy, ale vytrvale stále znova běželi na kopec a zápasili s tlakem vody v hadici. Doufám, že toto nadšení jim vydrží pro sestavení žákovského a dorosteneckého družstva hasičů a k získání nových mladých členů do hasičského sboru naší obce.                                                
      Těsně na závěr roku v zasedací místnosti obecního úřadu proběhlo přivítání nově narozených občánků v tomto roce. Letos  se u nás narodila čtyři miminka, ale nakonec se v neděli 28. prosince sešly tři rodiny: manželé Forstovi s dcerou Kateřinou, manželé Jedličkovi s dcerou  Emou a manželé Peterkovi se synem Samuelem. Zpěvem, hudbou a básničkami obohatily setkání Dominika Holečková, Eliška Forstová a Petra Pařízková. 

Zaměstnanost a nezaměstnanost       
Ke konci roku začala nezaměstnanost stoupat. Skončily sezónní práce a začínající hospodářská krize začala již vystrkovat své drápky. Nový Ples patřil na okrese Náchod k obcím s větší mírou nezaměstnanosti. Bylo to 7,87% to je 10 nezaměstnaných.
Pohyb obyvatelstva
         Letos se narodilo více dětí než lidí zemřelo, víc se přistěhovalo, než odstěhovalo.
Rozloučili jsme se s paní Ludmilou Dovcovou z čp. 73 a výše již jmenovaným panem Richardem Šrámkem nejst. z čp. 5, který zemřel ve věku úctyhodných 91 let.
         5. ledna přivítali manželé Peterkovi v čp. 123 syna Samuela, 3. září manželé Forstovi v čp. 108 se radovali z narození dcery Kateřiny. Nemenší radost měli manželé Jedličkovi v čp. 59 když se jim 19. října narodila dcera Ema.
         Když vloni zemřeli krátce po sobě manželé Slezákovi z čp. 59 děti dům prodaly. Rozdělil se na dvě samostatné bytové jednotky pod jedním číslem popisným. Do jedné části se k trvalému pobytu přihlásil Rostislav Bruk z Jaroměře, do druhé manželé Bohuslav a Pavla Jedličkovi, kteří dosud bydleli u rodičů v čp. 97. Kdysi výměnek Čechových, později přechodné sídlo obecného úřadu p. Čech opravil a do tohoto domu čp. 97 se přestěhovala Šárka Čechová, která se letos provdala za Pavla Vávru ze Smiřic. Medková Veronika s dcerou Natálkou se přistěhovala do čp. 25 ze Záloňova. Opravený dům čp. 29 (bývalá hospoda „Na sále“) nabízí k pronájmu byty. Do tohoto domu se přistěhovala Lenka Hejcmanová z Jasenné a František Debnar z Broumova.
         Již delší dobu byl velký problém s lidmi, kteří se neodhlašovali z trvalého pobytu i když se z toho místa odstěhovali. Dnes mohou majitelé těchto domů na základě rozhodnutí Obecného úřadu nahlásit takové lidí k trvalému pobytu na Obecní úřad. V tomto roce se zapsal jako místo trvalého pobytu Obecní úřad u těchto občanů:
Stanislav Zlatník – dosud čp. 110
Freibergová Helena, Erika a Žaneta – dosud čp. 29
Holečková Klářa a Lenka – dosud čp. 29
Závěr
         Na celkově dobrý a podařený rok dopadá jako temný stín v závěru roku nastupující hospodářská krize. Tato krize nakonec dostihne každého, pronikne i do té nejzapadlejší vesnice. Jak moc nás ovlivní a jak moc se jí necháme ovlivnit ukáže až ten rok příští.
 
 


 

Obecní úřad | Úřední deska | Dokumenty, vyhlášky | Historie obce | Aktuality | Kontakty
| město Jaroměř | Královehradecký kraj | město Náchod | Předpověď počasí | počasí výhled podrobně | měření rychlosti internetu | Baskeťáci Josefov |