Domů    Napsat mail    Mapa stránek

 

Uplynulý rok 2009 byl určitě zajímavý a přinesl spoustu důležitých a významných událostí. Přehled nejdůležitějších událostí roku 2009 si asi musí udělat každý sám podle svých vlastních priorit, protože každý vnímá svět kolem sebe vlastníma očima a pro každého je důležité něco jiného. Toto je přehled vnímaný mnou:
1. ledna 2009 převzal premiér Mirek Topolánek předsednictví Evropské unie na následujícího půl roku. Česká republika se tak stala šéfem celé Evropy. Hned po svém nástupu museli čeští politici v roli evropských lídrů začít řešit Rusko – Ukrajinskou plynovou krizi. V lednu 2009 přestal být do České republiky, Slovenska a Maďarska dodáván zemní plyn kvůli sporům ohledně tranzitu mezi Ukrajinou a Ruskem. Celé předsednictví pak bylo doprovázeno spory mezi vládnou a prezidentem Václavem Klausem.
V první polovině roku zachvátila celý svět obava před nákazou prasečí chřipky. Jedná se o virus H1N1 který se přenesl na člověka z prasat v Mexiku. Proto také prasečí nebo mexická chřipka. Tato nákaza je velmi zákeřná a už si vyžádala tisíce obětí po celém světě. Celý svět se obával hrozící pandemie, všichni varovali, že dosavadní průběh prasečí chřipky byl pouze první kolo a to nejhorší nás teprve čeká v roce 2010. Uvidíme. Protože katastrofické předpovědi letošního roku se nevyplnily. Vláda objednala vakcínu proti očkování, kterou ale nikdo nakonec nechtěl.
V Liberci se uskutečnilo mistrovství světa v klasickém lyžování.      I tato aféra kolem přípravy dokázala na dlouhou dobu zaplňovat česká média. Jako obvykle v Čechách se jednalo o předražené náklady, navyšování rozpočtu, podivné zadávání zakázek a tak dále.
24. března 2009 nepřežila vláda Mirka Topolánka hlasování o důvěře a byla svržena. Pád české vlády v průběhu evropského předsednictví vyvolal u našich sousedů spoustu negativních komentářů a Česká republika se tak zase jednou předvedla, co všechno dokáže. Nastoupila úřednická vláda pod vedením Jana Fišera. Nakonec to nebyla vláda na okrasu do voleb, ale dokázala jít za svou vizí docela úspěšně, i když omezeně vzhledem k dohodnutým pravomocem a její předseda se často objevoval v čele žebříčku popularitu politiků.
5-6. června proběhly volby do evropského parlamentu.
Na podzim 2009 se provalila aféra o tom, jak se studovalo na právech v Plzni. Nebyly výjimkou tituly získané za dva měsíce během prázdnin. Mnoho z našich politiků a státních úředníků si pořídilo svůj titul právě v Plzni. Co na tom, že na škole si je nikdo nepamatuje, chybí záznamy o zkouškách, opsané nebo chybějící diplomové práce atd. Každý kdo ještě věřil v normálnost a slušnost české společnosti musel přijít o veškeré iluze.
V tomto roce jsme zažili dvě návštěvy opravdu světových osobností. Do Prahy přiletěl 4. dubna nově zvolený americký prezident Barack Obama. Na Hradčanském náměstí pak přednesl očekávaný projev, kde vyzval, aby svět zastavil šíření jaderných zbraní. Možná i díky tomuto projevu dostal Nobelovu cenu míru a potom vyslal další své vojáky do války.
26. září přiletěl do Česka papež Benedikt XIV. Moravani s ním prožili několik hodin v Brně a druhý den ho Češi přivítali na místě spojeném s patronem České země sv. Václavem ve Staré Boleslavi. Jen mě překvapilo, jak někteří politici, kteří se vždy stavěli k náboženství a katolické církvi spíše odmítavě až nepřátelsky a možná díky nim nemá Česko dosud uzavřenou smlouvu s Vatikánem (docela pěkná ostuda) běhali za papežem ze mše na mši jako pejsci za kostí. Že by zázračné obrácení?
Předčasné volby se původně měly uskutečnit v průběhu podzimu 2009. Všechny politické strany se začaly pilně připravovat na jejich konání. Nakonec ale celá záležitost skončila výrokem ústavního soudu, který vyhověl stížnosti Jana Melčáka na protiústavnost přijatého zákona o předčasných volbách. Kolem celé záležitosti se dlouho dobu spekulovalo, takže bylo obtížné udržet si přehled v jakém stavu celá záležitost s volbami vlastně je. Byla to skvělá vizitka českých politiků a toho o co jim opravdu jde.
17. listopadu jsme si připomněli, že je to již dvacet let od sametové revoluce. To to letí. Do praktického života pomalu nastupuje generace, která se již narodila v demokracii. Někdy o tom možná pochybujeme. Pamětníci socialismu jsou vnitřně rozpolceni. Na jedné straně si stále uvědomují výhody demokracie od totality. Na druhé straně poznávají, že zloba, korupce a hloupá „kocourkovština“ nezmizela, možná se méně skrývá a drze leze na světlo.
Někoho možná nezajímá tolik politika, ale o to víc kultura. Tak v tomto roce zemřeli dvě hvězdy populární hudby. 25. června zemřel Michael Jackson. I Česká republika přišla o jednu ze svých hvězd. Zemřel více u starší generace populární Waldemar Matuška, který více žil na Floridě než v Česku. Ale svou poslední cestu v doprovodu tisíců fanoušku uskutečnil ve své vlasti.
Počasí
Začátek roku po skoro blátivých vánocích přinesl nejprve velké mrazy, které dosahovaly -15 až -20 C. Když to všechno hezky zamrzlo začalo sněžit. Jak to u nás bývá taková Ladovská zima neměla dlouhého trvání a koncem ledna opět po oteplení všechno roztálo. Koncem února opět mrzlo a sněžilo. V březnu byl průběh jako přes kopírák. Sníh po oteplení roztál a ke konci měsíce přišlo opět ochlazení se sněhovými přeháňkami. Duben byl velmi teplý. Překračoval teploty až 20 C ve stínu. Padaly teplotní rekordy staré i 130 let. Rozkvetly meruňky i broskve. Jaro se rozjelo jako z kopečka. Bylo ale i sucho, skoro celý duben pořádně nezapršelo. Léto i podzim jsme si užili jaksepatří. První sníh dokonce o jeden den předběhl sv. Martina ale samozřejmě do vánoc nevydržel. Vánoce začaly na blátě, ale alespoň v jejich průběhu začalo mrznout.
Události v  obci
Začátkem roku se opět uskutečnila Tříkrálová sbírka. Mudrce skolila chřipka a tak z rodiny Pilařových chodil jen jeden král a Silvarovým vypomohla rodina Fejtových. Přesto se i letos u nás vybrala úctyhodná částka 10 077 Kč. Z okolních vesnic jsme byli hned druzí za Jasennou, kde se vybralo asi o tři tisíce jen více a je to nepoměrně větší vesnice.
Začátek ledna přinesl štědrou sněhovou nadílku. V následujících týdnech se střídalo oteplení s ochlazením a sněžením. Nově zakoupená sněhová fréza se osvědčila. Díky fréze a šikovnosti p. Michálka ubylo lidem únavné odklízení sněhu na chodnících.
8. března v noci vyjížděli hasiči k požáru vozidla odstaveného na silnici z Nového Plesu k Josefovu. Odstaveného vozidlo tam stálo několik dní. Jako vždy u takového vozidla se z  něj postupně ztrácely součástky a měnilo se ve vrak až dílo dokonal neznámý pachatel a vozidlo shořelo. K další nehodě mezi Josefov a Novým Plesem vyjížděli hasiči spolu se ZZS a PČR 21. května navečer. Při dopravní nehodě vyjelo auto ze silnice a v poli se obrátilo na střechu. Při nehodě byla jedna osoba zraněna.
25. března se stala další nehoda u Velcových. Obešla se bez zranění, ale odstraňování následků několik hodin omezovalo provoz na silnici. Náklaďák s vlekem dostal smyk a převrátil se mu vlek s pískem. Musel přijet jeřáb, postavit vlek zase na čtyři kola a rozsypaný písek naložit.
         Lidé odjakživa přitahovalo vše tajemné, mocné a kouzelné. Tajemný večer posledního dubna přilákal opět mnohé ven k planoucím vatrám a poletujícím čarodějnicím. Nejinak tomu bylo i na Novém Plese. Je docela příjemné vědět co se bude dít, ale je také příjemné nechat se v zaběhnuté tradici překvapit něčím novým. Sešli jsme se opět u hřbitova a vydali se průvodem na Sokolovnu, kde nás přivítala připravená hranice a vůně opékaného selete. Jenom nám na začátku chyběly trochu ty větší čarodějnice. Těch malých nádherných ale bylo opravdu dost. Chyběla nám také živá hudba místní skupiny. Ale co asi nejvíce chybělo, byla slaměná čarodějnice na vrcholu vatry. Zřejmě ty slaměné už dávno uletěly na šibeniční vrch.
Kam se poděla místní větší děvčata jsme zjistili velmi brzy. Jen co se trochu zmírnil žár vatry naběhla děvčata, aby nám předvedla své taneční vystoupení. I když p. Marková s dcerou Nikolou měly na nacvičení opravdu málo času, děvčata zatančila báječně. Byla na nich vidět radost z tancování. To se už trochu zešeřilo a tak se musela vybrat ta nejkrásnější čarodějnice, než se ty nejmenší čarodějnice místo na let koštětem odeberou do svých postýlek. Hlasovalo se opět vhazováním kuliček do kelímku vybrané krásky. Hlasování se povedlo a tři nejkrásnější čarodějnice dostaly odměnu: sladký dort a chechtající čarodějnici. Zřejmě aby mohly trénovat na příští rok. Co kdyby se za rok soutěžilo o nejstrašidelnější čarodějnický smích. Ale tím ještě nic neskončilo. Lidé si dál pochutnávali na dobrém selátku, popíjeli pivo, limonádu nebo i něco jiného a povídali si. Děti nadšené, že ještě nemusí jít spát si hrály a honily se v tajemné tmě hřiště ozařované jen pomalu dohořívající hranicí. A to je asi na tomto večeru to nejhezčí.
 Pojišťovna Generali připravila 17.května odpoledne na hřišti sportovního areálu zajímavý program. Zájemci z řad dospělých i děti si mohli na trenažéru vyzkoušet jaké to je, když se s vámi havarované auto převrátí a vy zůstanete uvěznění v autě obráceném na střechu. V té chvíli všichni ocenili význam bezpečnostních pásů. Každý si také mohl vyzkoušet příjemné posezení a občerstvení v nové klubovně areálu.
 Poslední květnovou sobotu se na Nový Ples sjeli hasiči z okolí, aby spolu změřili své síly. Nás reprezentovali tentokrát hned tři družstva. Vedle mužů se představili dorostenci a nově i žáci. Všichni si mohli prohlédnout starou stříkačku, vystavenou u příležitosti výročí vzniku hasičského sboru, které si hasiči připomněli na výroční schůzi. Bojovalo se o pěkné poháry a poprvé jsme mohli ocenit skvělé zázemí, které poskytuje vybudovaná klubovna také díky trochu deštivému počasí. Všichni z Jasenné, Vlkova i naši bojovali ze všech sil. Naši muži se představili ve zbrusu nových uniformách a v nich působili více jako hasiči než ženy z Jasenné. Ty nakonec zvítězily. Naši muži na druhém místě byli nakonec hlavně rádi, že je nepředstihli dorostenci. Chlazené pivko a dobře okořeněný gulášek všem chutnal, jenom mi bylo trochu líto, že nepřišlo se podívat více místních. Možná je odradil déšť.
 
První červnový víkend proběhly volby do Evropského parlamentu. Zde jsou výsledky voleb u nás v obci.
 
Volby do Evropského parlamentu 5.6. - 6.6 2009
 
Přehled výsledků voleb v obci Nový Ples
 
Do seznamu bylo zapsáno 250 voličů, vydalo se 79 volebních obálek,
78 hlasů bylo platných. Volební účast byla tedy 31,6% .
 
 

Název strany
počet odevzdaných hlasů celkem
počet odevzdaných hlasů v %
ODS
25
32,05
ČSSD
11
14,10
Komun.strana Čech a Moravy
10
12,82
„STAR. A NEZ.-VAŠE ALTERNATIVA“
7
8,97
Křesť.dem.unie-Čes. Str. lidová
6
7,69
Strana demokracie a svobody
4
5,12
Suverenita
4
5,12
Věci veřejné
4
5,12
Strana zelených
3
3,84
Dělnická strana
1
1,28
Nezávislí
1
1,28

 
1. června proběhl tradičně dětský den. Původně byl naplánovaný na první červnový týden, ale pro špatné počasí se raději odložil. Udělalo se dobře, protože 13 června se počasí vydařilo. I na tuto akci se zázemí posunulo do klubovny. Vedle tradičních soutěží, prezentace hasičů a policie se opět představili naši nejmladší hasiči.
 
Nový cíl procházek pro obyvatele Nového Plesu i místo příjemného odpočinku pro projíždějící nabízí Novopleský les. Lesy české republiky zřídily na místě bývalé střelnice altán s přilehlým malým parkovištěm. Součástí nově vzniklého areálu je i informační tabule, která připomene návštěvníkům zajímavou historii bývalé Střelnice. Velké poděkování patří panu Ing. Fojtíkovi, protože na základě jeho iniciativy a pomoci se celá stavba realizovala. Je pěkné, že Střelnice nezmizí z povědomí novoplesáků. Slavnostní otevření odpočinkového zařízení proběhlo v sobotu 24. října odpoledne. Již do konce roku o víkendu se zde zastavovala projíždějící auta a lidé si odpočinuli příjemnou procházkou v lese. Také místní si našli nový cíl procházek.
V neděli 29. listopadu proběhlo na Obecním úřadě další vítání nově narozených občánků v naší obci. Přivítali jsme tentokrát Martínka Slezáka. Slavnostní chvíli zpříjemnila svými básničkami a hrou starší děvčata. Tradičně dostalo miminko malý dárek jako upomínku na slavnostní den a rodiče se zapsali do pamětní knihy. Přejeme Martínkovi krásné a láskyplné dětství v kruhu své rodiny a přátel. Je opravdu velká škoda, že někteří občane se slavnostního přivítání svých dětí nechtějí účastnit.
 
Hospodaření obce
 

Návrh rozpočtu na rok 2009
 
 
 
 
 
Příjmy
 
 
Daňové příjmy
 
2 100 000,00 Kč
Příspěvek na výkon státní správy
 
7 800,00 Kč
Vnitřní obchod
 
25 000,00 Kč
Pitná voda
 
2 000,00 Kč
Využívání a zneškodňování komun. odpadů
 
15 000,00 Kč
Obecné příjmy a výdaje z finančních operací
 
10 000,00 Kč
 
 
 
Příjmy celkem
 
2 159 800,00 Kč
 
 
 
 
 
 
Výdaje
 
 
Vnitřní obchod
 
2 000,00 Kč
Silnice
 
10 000,00 Kč
Provoz veřejné silniční dopravy
 
30 000,00 Kč
Pitná voda
 
8 000,00 Kč
Odvádění a čištění odpadních vod
 
50 000,00 Kč
Vodní díla v zemědělské krajině
 
5 000,00 Kč
Předškolní zařízení
 
15 000,00 Kč
Základní školy
 
300 000,00 Kč
Činnosti knihovnické
 
15 000,00 Kč
Ostatní záležitosti kultury (par. 3319)
 
8 000,00 Kč
Ostatní zál. ochrany památek a péče o kult. děditství
10 000,00 Kč
Rozhlas a televize
 
60 000,00 Kč
Ostatní záležitosti kultury (par. 3399)
 
9 000,00 Kč
Sportovní zařízení v majetku obce
 
600 000,00 Kč
Využití volného času dětí a mládeže
 
5 000,00 Kč
Veřejné osvětlení
 
550 000,00 Kč
Pohřebnictví
 
70 000,00 Kč
Komunální služby a územní rozvoj
 
5 000,00 Kč
Sběr a svoz nebezpečných odpadů
 
7 000,00 Kč
Sběr a svoz komunálních odpadů
 
35 000,00 Kč
Péče o vzhled obcí a veřejnou zeleň
 
100 000,00 Kč
Požární ochrana - dobrovolná část
 
35 000,00 Kč
Zastupitelstva obcí
 
336 000,00 Kč
Činnost místní správy
 
300 000,00 Kč
Obecné příjmy a výdaje z finančních operací
 
10 000,00 Kč
Ostatní finanční operace
 
10 000,00 Kč
 
 
 
Výdaje celkem
 
2 585 000,00 Kč
 
 
 
Převod z rezervy minulých let (IKS)
 
-425 200,00 Kč
Splátka návratné půjčky
 
0,00 Kč
Stav
 
-425 200,00 Kč

 
Výstavba
 Hned na jaře se pokračovalo v dokončení sportovního areálu, konkrétně klubovny. Dokončila se elektřina, voda a toalety a vedle cvičné stěny se vybudovala bouda na nářadí. Díky finiši vytrvalých pomocníku, hlavně p. Frýby, p. Michálka a p. Šrámka se  v květnu v dokončené klubovně mohlo poskytnou zázemí pořádné soutěži hasičů. V červnu zde proběhlo první veřejné zasedání zastupitelstva. Poprvé většina místních „štamgastů“ seděla venku a do klubovny na zasedání nepřišla. Postupně se to ale zlepšilo, možná pomohlo i ochlazení na podzim, ale dnes se už na veřejném zasedání objeví o trochu více občanů. Dříve to byly jenom členové zastupitelstva a zbytek občan by se někdy napočítal na prstech jedné ruky. Dnes je jich více. Při orosené sklenici voňavého moku se jedná přeci jenom příjemněji. Klubovnu má v pronájmu pan Michálek.
Pohyb obyvatel
V tomto roce opustily naše řady:
19.8. pan Jaroslav Zástěra z čp. 41 ve věku 73 let
23.8. paní Růžena Kuchšová z čp.100 ve věku nedožitých 94 let, naše nejstarší občanka
2. 10. paní Vlasta Baliharová z čp. 16 ve věku 91 let
18.10 pan Zdeněk Jansa z čp.72 ve věku 62 let
Život je neustálý koloběh smrti a zrození.. Někdo truchlil nad ztrátou blízkého, jiný se ale letos radost z narození svého dítěte.
V čp. 25 se narodila 25.1. Medková Nikola
V čp. 98 se 13.8. narodil Martin Slezák
V čp 97 se 27.11. narodila Nela Vávrová
Někdo se z obce odstěhoval:
Paní Sinkoviczova Monika se syny Marianem a Lukášem z čp. 36 se po rozvodu odstěhovala. 
Paní Kuchšová Milena se svými dětmi Denisou, Davidem a Dominikovu z čp. 100 se po rozvodu odstěhovala do Nového Města n.Metují.
Někdo se zase přistěhoval:
Do čp. 29 se přistěhovala Škarytková /Zemková/ Daniela ze Smiřic
Do čp. 94 Makcerová Lucie z Jaroměře
Do čp. 100 jehož je majitelem pan Haták se přistěhovali do pronájmu paní Smetanová Marcela s dětmi Tomášem, Kateřinou, Martinou a Kristýnou.
         Z pohledu naší země to byl rok dohadování, politikaření a nejistoty. O to více jsme si mohli uvědomit a vážit si určitého klidu a pohody života v naší vesnici.
 

Obecní úřad | Úřední deska | Dokumenty, vyhlášky | Historie obce | Aktuality | Kontakty
| město Jaroměř | Královehradecký kraj | město Náchod | Předpověď počasí | počasí výhled podrobně | měření rychlosti internetu | Baskeťáci Josefov |